Aktualności

IX Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne - "Archiwa. Spisane będą czyny i rozmowy" 2019-12-03 12:47

Serdecznie zapraszamy na

IX Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne „Archiwa. Spisane ? będą czyny i rozmowy”

Zakopane, 5–8 grudnia 2019

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25

 

Program: http://muzeumtatrzanskie.pl/ix-zakopianskie-spotkania-antropologiczne-archiwa-spisane-beda-czyny-i-rozmowy-2/

 

Trwałym elementem Zakopiańskich Spotkań Antropologicznych jest namysł nad istnieniem słabym, widmowym, którego śladem najwyrazistszym pozostaje gwałtowność zanikania. Taka obecność, bardziej nic niż coś, wpisaną ma w siebie cudowność, chociaż może cudaczność jest tu bardziej adekwatnym określeniem. Cud to przecież także skandal, figa pokazana porządkowi, pewności, pojmowalności, oczywistości istnienia. Cudaczność zjawiać się może, wydarzać tylko tam, gdzie praktykuje się gościnność, która jest zgodą na rozszczelniającą inność. A praktyka gościnności –przypomnijmy- jest uprzednia wobec wszelkich jej uzasadnień i racjonalizacji. Jeżeli raz jeszcze chcemy Was na grudniowe próbowanie gościnności/próbowanie się z gościnnością u Hasiora zaprosić– mimo, a może także z powodu ułomności poprzednich spotkań – to i z tej przyczyny, że w ich rozbiegającej się wielogłosowości, w komunikacyjnych problemach, w tym, że bardziej zbiera nas miejsce i czas, niż temat widzimy możność, zasób. Darzące możliwością otwarcia, otwierania się wydarzenie. Jego pokraczną cudaczność inicjujemy, ale to co w nim stwarzające bierze się bardziej z wydarzenia niż z nas. Tym niemniej bez naszego zebrania, gadania, słuchania i nie–słuchania słabe obecności mniej miałby szans na uobecnienie. Aż tyle/tylko tyle.

Archiwum to przestrzeń, którą proponujemy tym razem nawiedzić.

„Archiwa. Spisane będą(?) czyny i rozmowy” – tytuł, prośba, wezwanie IX Zakopiańskich Spotkań Antropologicznych. Wydaje się nam to być na trakcie, po którym wędrujemy od dekady. Miano odsyła nas do rzeczy pierwszych (arche), dawno minionych, których niezwykła energia domaga się przyszłości, ponownego przyjścia. Słowo wskazuje także na archonta, uosobioną siłę wnoszącą ład, prawo, porządek. Archont demiurgicznym naznaczeniem, sygnaturą mówi tak pewnemu istnieniu, choćby tylko jego śladom. W ten erotyczny gest wpisane jest także wymazywanie, nie–podjęcie, nie–ważnienie. Tanatyczne nie–naznaczenie. Archiwum to scena dramatycznej gry między Erosem i Tanatosem. Miejsce spotkania, które skutkować może narodzinami z okruchów, braków, blaknięcia, z jakiegoś prawie nic. Rezultatem bywa jednak również brakowanie, wyrzucanie na śmietnik bezbronnego i bezradnego pyłu istnienia. Archiwum- a każdy z nas jest po trosze takim archiwum- miejsce gorączkowego czekanie; co będzie ?; czy będzie ? Tak wypowiadając archiwum podążamy tropami pracy Jacques Derridy „Gorączka archiwum. Impresja freudowska”, którą proponujemy jako wspólną lekturę. Archiwum, co oczywiste, jest także doświadczeniem osobistym, własną pracą. Dla nas to zakopiańska perspektywa. Muzeum Tatrzańskie, Dom Doktora Magdy Kraszewskiej, odnajdywane prywatne zbiory. Chcemy by taką prywatność, osobność archiwów zbierało i objawiało nasze spotkanie. Zatem archiwum jako takie i moje archiwum. I jeszcze moje wobec innego. I to jeszcze czego nie wiemy i nie rozumiemy, a co dzięki temu, że jesteście archiwum może zobaczymy i spróbujemy pojąć.

Trzy dni, drugi tydzień grudnia, Zakopane. Każdego wieczoru rozmowa o książce. Moniki Sznajderman „Pusty las”, Pawła Próchniaka „Nokturny”, Dariusza Czai „Gramatyka bieli”. Widzimy w nich także archiwum naszych spotkań.


Archiwum aktualności

Kontakt

Instytut Sztuki PAN
Redakcja kwartalnika Konteksty. Polska sztuka ludowa

ul. Długa 28,
00-950 Warszawa, skr. pocztowa 999

tel. (0-22) 50 48 243
tel. / fax. (0-22) 50 48 296

konteksty@ispan.pl
www.konteksty.pl

 

Czasopisma IS PAN

Facebook

Prenumerata

Zachęcamy do zakupu "Kontekstów" (także numerów archiwalnych) drogą internetową. Aby zamówić wybrany numer kwartalnika, należy skontaktować się z Działem Wydawniczym Instytutu Sztuki PAN, ul. Długa 28, 00-950 Warszawa, tel. 22 504 82 74, e-mail: wydawnictwo@ispan.pl.

Numery Kontekstów dostępne są również w formie elektronicznej w bibliotece Central and Eastern European Online Library (CEEOL).

 

Ważne linki

Archiwalne artykuły z "Kontekstów" dostępne są na stronie www.cyfrowaetnografia.pl

Aktualne numery (od 2005 r.) dostępne są w bibliotece Central and Eastern European Online Library (CEEOL).

więcej

© Kwartalnik Konteksty