News - archive

Muzeum Etnograficzne w Kontekstach - zapraszamy na kolejne spotkanie 2024-02-15 18:39

Zapraszamy na kolejną dyskusję z cyklu 'Muzeum Etnograficzne w Kontekstach'

19 lutego o godz. 18:00

w Państwowym Muzeum Etnograficznym ul. Kredytowa 1, Warszawa

Spotkanie dotyczyć będzie wielozmysłowego doświadczenia w przestrzeni muzealnej, przekraczania wzrokocentrycznych paradygmatów i otwarcia na bodźce płynących z innych zmysłów: smaku, węchu, dotyku. Zastanowimy się, jak zmysły te uruchamiane są przez artystów i twórców wystaw muzealnych. Jednym z poruszanych tematów będzie problem dostępności treści prezentowanych w muzeach dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizacji różnych zmysłów jako narzędzi poznania i interpretacji. Punktem wyjścia będzie tekst Zapach malarstwa &ndash zapach sztuki sensous theory prof. Marty Leśniakowskiej opublikowany w kwartalniku "Konteksty" nr 2022/3.

W spotkaniu wezmą udział prof. Marta Leśniakowska Monika Matusiak, rozmowę poprowadzi dr Magdalena Wróblewska.

more

Archiwum rodziny Forteckich 2024-01-12 17:39

Archiwum rodziny Forteckich  

Dla prac na rzecz rozumienia i przedstawienia kultury lokalnej zbiory domowe są z jednej strony poważna nadzieją, z drugiej znaczącym intelektualnym wyzwaniem. Kultura lokalna to rzeczywistość, w której słabo słabiej działają wzorce ustanawiane przez dominujące, wzorotwórcze centrum kultury. To prowincja, region, margines metropolitalnego istnienia. Oczywistym źródłem tej kontaminacji jest dystans dzielący te dwie formy istnienia kultury. Bardzo różne jednak mogą być powody ustanawiające odległość. Mocno przemawiają do wyobraźni te, które odwołują się do geografii, topografii, mil czy kilometrów. Bajkowe: za siedmioma morzami, górami, rzekami. Mityczne: bardzo daleko, w innym świecie. Oczywista jest także odległość wyznacza przez różnice cywilizacyjne, klasowe, religijne. Przez to gdzie lokują się źródła politycznej i gospodarczej mocy i przez to, co dyktują aktualne mody. Powodem dystansu może być niezgoda przejawiająca się w nieoczywistych działaniach na dominujące hierarchie i płynące z nich konsekwencje. Siła centrum, także ta kulturowa widziana jest jako przemoc i z tego powodu odrzucana. Lokalność jawi się w takiej perspektywie jako możliwość autonomii, otwarcia, twórczych poszukiwań. Najczęściej różne źródła zasilają wspólny nurt. Kształt jego meandrujące koryto zależy zaś od tego gdzie najmocniej bije puls historii. Nie można jednak prezentować i poprzez taką prezentację pojmować lokalności abstrahując od relacji , która ją ustanawia, od przyciągającego i odpychającego jednocześnie dystansu, od dyskretnego "pomiędzy" wpisanego w tkankę takiego miejsca.

patrz więcej: 

https://serwer1863592.home.pl/kolekcje/kolekcje.php?kolekcja=k4

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

more

XIII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2023-12-07 17:57

Od 7 do 10 grudnia w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem odbywają się XIII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, tym razem pod hasłem: 'Nie jestem przygotowany'.

Zapraszamy na sesje, w których weźmie udział wielu naszych stałych autorów.

Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście, spotkania będą transmitowane na kanale YouTube fundacji Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości: https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887/streams

more

Etnomuzykologia ma głos - spotkanie w PME 2023-11-22 14:54

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach" w dniu 27 XI poniedziałek o godz 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie ul. Kredytowa 1.

Bohaterką spotkania pt. Etnomuzykologia ma głos będzie dr Weronika Grozdew-Kołacińska, kierowniczka Pracowni Etnomuzykologii IS PAN, muzykolożka i artystka-muzyk. W spotkaniu weźmie udział prof. Zbigniew Benedyktowicz, redaktor naczelny "Kontekstów".

more

Fizyk w jaskini światów 2023-11-08 12:55

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu 'Muzeum Etnograficzne w kontekstach'

13 XI poniedziałek o godz. 18.00

w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Kredytowa 1


Spotkanie poświęcone będzie książce 'Fizyk w jaskini światów'. W rozmowie wezmą udział autorzy książki: prof. Krzysztof A. Meissner i Jerzy Sosnowski, a także prof. Zbigniew Benedyktowicz, redaktor naczelny "Kontekstów".

 

more

Czas naświetlania / Czas wywoływania - zapraszamy na wystawę w MEK 2023-10-25 16:01

Zapraszamy na wystawę CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku,

którą objęliśmy patronatem.

Wystawa pokazywana będzie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, ul. Krakowska 46

28.10.2023 &ndash 31.03.2024

Więcej informacji: https://etnomuzeum.eu/wystawy-czasowe/czas-naswietlania-czas-wywolywania

more

Muzeum Etnograficzne w kontekstach - Blask ciemnieje 2023-10-19 09:13

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach", poświęcone książkom prof. Dariusza Czaji pt. "Blask ciemnieje" oraz "Szczeliny czasu".

W spotkaniu wezmą udział: prof. Dariusz Czaja, dyrektorka wydawnictwa Pasaże Renata Zając, redaktor kwartalnika "Konteksty" Kuba Szpilka oraz dyrektor PME Robert Zydel.

more

Muzeum Etnograficzne w kontekstach - \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Wdzięczność\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" 2023-10-19 09:03

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach", poświęcone najnowszemu numerowi kwartalnika "Konteksty" nr 1-2/2023 pt. "Wdzięczność".

W spotkaniu wezmą udział: rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski, poeta Jarosław Mikołajewski, redaktor naczelny kwartalnika "Konteksty" Zbigniew Benedyktowicz oraz dyrektor PME Robert Zydel.

more

Spotkanie z prof. Rochem Sulimą w PME 2023-05-19 10:21

Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach&rdquo - tym razem wokół książki prof. Rocha Sulimy &bdquoPowidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku&rdquo

22 maja pon., godz. 18.00

w Państwowym Muzeum Etnograficznym ul. Kredytowa 1

W spotkaniu udział wezmą prof. Roch Sulima, Wiesław Uchański prezes wydawnictwa Iskry, Robert Zydel dyrektor PME oraz redaktor naczelny &bdquoKontekstów&rdquo, prof. Zbigniew Benedyktowicz.

more

Spotkanie z cyklu \\\"Muzeum Etnograficzne w Kontekstach 2023-05-14 09:33

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w Kontekstach".

Zobacz plakat w wersji PDF

more

XII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2022-12-06 13:18

Fundacja Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, Muzeum Tatrzańskie, kwartalnik "Konteksty" i Wydawnictwo czarne zapraszają na:

XII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, które w tym roku dotyczyć będą tematu Wdzięczności

8-11 grudnia 2022

Galeria Władysława Hasiora. Filia Muzeum Tatrzańskiego

ul. Jagiellońska 18b, Zakopane

Wykłady będą dostępne online, na żywo, na kanale youtube Fundacji: @fundacjazakopianczycy9887

more

X Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza - zapraszamy do Lublina i Drohobycza 2022-07-01 12:59

Zapraszamy na X Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza - SchulzFest 2022 / Arka wyobraźni, którego współorganizatorem jest redakcja "Kontekstów".

 

Lublin  /  30 czerwca, 7-10 lipca 2022

Drohobycz  /  12-17 lipca 2022

 

Główną ideą SchulzFestu - jako wydarzenia artystycznego, intelektualnego i duchowego, odbywającego się cykliczne od 20 lat w Drohobyczu - jest budowanie przestrzeni dla ruchu wolnej myśli i wyobraźni, dla pracy pamięci i twórczych poszukiwań. Ta przestrzeń stanowi miejsce spotkania, które ma głęboko ludzki wymiar, jest bowiem pogłębionym wyobraźniowo i poznawczo, otwartym na nieznane spotkaniem ludzi różnych światów i języków, różnych wrażliwości, a jednocześnie jest spotkaniem z tajemnicą dzieła Schulza i z tajemnicą miejsca tego dzieła - Drohobycza.

SchulzFest od początku jego istnienia wspierali i współtworzyli ludzie kultury, pisarze i naukowcy z Lublina, dzisiaj - w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę, w jubileuszowym roku festiwalu - miejscem SchulzFestu będzie również Lublin, gdzie odbędzie się pierwsza część X edycji festiwalu, jej część druga mieć będzie miejsce w Drohobyczu i rozpocznie się 12 lipca - w dniu 130. urodzin autora "Sklepów cynamonowych". 
 

Zobacz pełny program festiwalu: https://teatrnn.pl/antropologia/schulzfest-2022

more

Apel Serhija Żadana 2022-04-12 23:03

Przekazujemy apel Serhija Żadana, najwybitniejszego dziś ukraińskiego poety, który od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę przebywa w walczącym Charkowie, gdzie prowadzi &ndash często z narażeniem życia &ndash intensywne działania niosące pomoc mieszkańcom miasta i kieruje pracą licznej grupy wolontariuszy wspierających obronę Charkowa i Ukrainy, a tym samym całej Europy:

 

Zazwyczaj bardzo ostrożnie proszę was o pomoc, ponieważ jestem pewien, że większość z tych, którzy czytają tę stronę, w taki czy inny sposób przekazuje środki na coś. I nawet nie większość &ndash wszyscy. Albo prawie wszyscy.

Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo i nie potrafię określić, co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Kupić powerbank dla żołnierza na linii frontu czy butelkę mleka dla babci, którą ten żołnierz chroni? Sami ustalcie priorytety, ja tylko powiem, że pracuję z różnymi grupami wolontariuszy, a otrzymane od was środki bezpośrednio z rąk do rąk, przez Patreon czy na konta wolontariatu wydaję na bardzo różne rzeczy. Wczoraj na przykład przekazałem 20 000 na samochód dla bojowników oraz 10 000 na żywność dla cywilów. Na jutro również mamy mnóstwo zamówień. Bardzo chcę, byście mnie usłyszeli. Większość tych zamówień i potrzeb pojawia się nie dlatego, że &bdquopaństwo nic nie robi&rdquo &ndash pojawiają się, bo państwo nigdy wcześniej nie stanęło przed takimi wyzwaniami i dlatego potrzebuje naszej pomocy. Jeśli państwo będzie uratowane &ndash wszystko odzyskamy.

Krótko mówiąc, sami widzicie, czym się zajmujemy z moimi przyjaciółmi, komu pomagamy, kogo wspieramy, piszę [w postach na fb] o wszystkim, o czym można pisać. Jeśli macie możliwość i chcecie pomóc &ndash pomagajcie. Jeśli macie inne pomysły, jak pomóc i wesprzeć &ndash chwała Bogu.

Szczegółowego sprawozdania z fakturami nie będzie &ndash wiele rzeczy kupujemy i znajdujemy, sprowadzamy i uzyskujemy bez faktur. Ale potem napiszę dla was powieść o wolontariuszach.

To mój nowo otwarty PayPal, tutaj można przesłać środki spoza Ukrainy: sirozhazhadan@gmail.com

Chciałbym jeszcze raz podkreślić: wszystkie środki otrzymane na te rachunki wykorzystuję na wolontariat &ndash na wsparcie walczących o wolność Ukraińców.

 

Serhij Żadan &ndash jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie &ndash jest wielkim europejskim pisarzem noblowskiej miary i jednocześnie nie ma w sobie nic z literata. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców. Wolna Ukraina w znacznej mierze mówi i myśli słowami Żadana, uważnie ich słucha. Dzisiaj poeta jest w swoim Charkowie i walczy, niesie pomoc, na bieżąco reaguje na dramatyczne wydarzenia, a jednocześnie kontynuuje działania społeczne, prowadzone przez niego od wielu lat &ndash działania na rzecz wolnej Ukrainy, która jest ważną i konieczną częścią wolnej Europy.

Gdybyście Państwo uznali, że warto te działania poety wesprzeć finansowo, to można to zrobić poprzez PayPal wystarczy w odpowiednim polu wpisać podany przez Żadana adres: sirozhazhadan@gmail.com &ndash środki na pewno trafią na jego konto.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby przekazać fundusze, a nie ma własnego konta PayPal, to może zrobić zwykły przelew bankowy na konto bankowe, które jest powiązane z założonym &ndash specjalnie w tym celu &ndash kontem PayPal głównie z myślą o osobach, które nie używają PayPala i nie chcą takiego konta zakładać, a chciałyby wesprzeć działania prowadzone przez Serhija Żadana.

Dane do przelewu:

nazwa odbiorcy: PAYPAL PTE. LTD.

nazwa banku odbiorcy: Santander Bank Polska S.A.

numer rachunku odbiorcy: 23 1090 2851 0000 0001 3733 2879

tytuł przelewu: B1NHE76DV1VP2DE

 

* ważne, by przy zlecaniu przelewu wskazać jako właściciela konta lub jako nazwę odbiorcy: PAYPAL PTE. LTD., a w tytule przelewu wpisać kod: B1NHE76DV1VP2DE &ndash to właśnie ten kod wiąże przelew z konkretnym kontem PayPal.

Wszystkie środki, które w ten sposób trafiają na powyższe konto PayPal, zostają przekierowane na konto Serhija Żadana.

more

Nigdy więcej wojny! 2022-03-04 14:13

W solidarności z bestialsko zaatakowaną Ukrainą i z naszymi ukraińskimi i światowymi autorami oraz ofiarami tej nieludzkiej wojny, w solidarności z naszymi bliskimi współpracownikami, ludźmi nauki i kultury w Ukrainie: z dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza dr Wierą Meniok i środowiskiem Uniwersytetu w Drohobyczu umieszczamy w otwartym dostępie numer 'Planeta Schulz': https://czasopisma.ispan.pl/index.php/k/article/view/1121

Stop ludobójczej wojnie! Pamiętajmy o naszych braciach w Ukrainie, w Drohobyczu. To nasz wspólny głos przeciwko agresji i ludobójstwu rozpętanemu przez władze Federalnej Republiki Rosyjskiej! Nigdy więcej wojny!

Szcze ne wmerła Ukraina!

Хай живе вільна Україна!

Слава Україні!

more

Zapraszamy na XI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2021-12-08 17:04

Serdecznie zapraszamy na XI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne!

Konferencja odbędzie się w dniach 9&ndash12 grudnia 2021, a tematem tegorocznej edycji jest &bdquoJutro&rdquo.

Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne to interdyscyplinarne konferencje naukowe organizowane od 2011 przez fundację &bdquoZakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości&rdquo przy współudziale Muzeum Tatrzańskiego, kwartalnika IS PAN &bdquoKonteksty&rdquo i wydawnictwa &bdquoCzarne&rdquo.

Tegoroczne spotkania będą dostępne dla szerokiej publiczności dzięki transmisji online:
https://www.youtube.com/watch?v=TnXblOjbO14

Przeczytaj więcej tutaj

more

Invitation 2021-10-25 13:36

Zapraszamy na wystawę przygotowaną przez Fundację "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" zatytułowaną "Motyw sakralny w podhalańskim malarstwie na szkle". Wystawę oglądać można na stronie www.zakopianczycy.eu w zakładce "Żywa tradycja".

Projekt przygotowano przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

more

Zapraszamy na wykład prof. Dadiusza Czai pt. Falując kruche ramy świadectwa - w środę, 16 czerwca, o godz. 12 2021-06-08 15:42

Zapraszamy na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej

Wykład pt. Falując kruche ramy świadectwa, poświęcony antropologicznym kontekstom filmu Paterson Jima Jarmusha, wygłosi prof. dr hab. Dariusz Czaja.

16 czerwca środa o godz. 12.00

Link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/193ameeting_NjE1ODkwMDAtMmY5Zi00YTc2LTgyNmQtYWJhMzA0MWM3NTVh40thread.v2/0?context=7b22Tid223a2242876f22-9d3a-4215-a78f-92e429dbe224222c22Oid223a2262c2ee83-6d16-4cb8-a78e-4daf4cdc437f227d

more

Prof. Wiesław Juszczak 1932–2021 2021-02-19 11:18

Ze smutkiem informujemy, że zmarł profesor Wiesław Juszczak 1932&ndash2021 &ndash wybitny historyk sztuki, filozof, tłumacz. Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Sztuki PAN z którym był związany od 1961 roku i Uniwersytetu Warszawskiego, naszym mentorem i kolegą z Zakładu Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej, autorem i członkiem Rady Naukowej &bdquoKontekstów&rdquo, przyjacielem redakcji.

W numerze 1/2013 opublikowaliśmy zebrane głosy związane z uroczystością odnowienia doktoratu Profesora &ndash zapraszamy do lektury

more

X Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne: Ramy świadectwa 2020-12-17 17:52

Zapraszamy do obejrzenia wystąpień i dyskusji, jakie jakie w dniach 10-13 grudnia 2020 toczyły się w ramach X Zakopiańskich Spotkań Antropologicznych, tym razem pod hasłem 'Ramy świadectwa'.

Dzień 1: https://www.youtube.com/watch?v=pcTd9J4sOaQ

Dzień 2: https://www.youtube.com/watch?v=UsLRZIf1UFo

Dzień 3: https://www.youtube.com/watch?v=gMUhYTYXP8I

Dzień 4: https://www.youtube.com/watch?v=me7S1AbQj8A&t=5780s

more

Read us online! 2020-09-14 13:54

You can find whole issues of our magazine online:

2017, no. 3 - Misterium Bramy - Antropologia pamięci

2013, no. 1 - Zakopiańczycy - w poszukiwaniu tożsamości

more

„Konteksty” patronem medialnym książki „W poszukiwaniu Raju” Jeana Delumeau 2020-07-01 11:02

Z przyjemnością zawiadamiamy, że pod patronatem medialnym m.in. &bdquoKontekstów&rdquo nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazała się książka W poszukiwaniu Raju Jeana Delumeau, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiej humanistyki, historyka Kościoła i kultury Zachodu wieków XIV&ndashXVIII.

Zapraszamy do lektury!

more

„Konteksty” at the „Between.Pomiędzy” Festival 2020-06-30 17:12

We are happy to invite you to take a look at the &bdquoBetween.Pomiędzy&rdquo Festival, in which we took part this year.

You can read some of our texts published on the Festival's website here.

more

Odszedł Prof. Ludwik Stomma 2020-03-11 14:31

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł

Profesor Ludwik Stomma

more

Zapraszamy na spotkanie wokół numeru schulzowskiego! 2020-01-15 13:18

Zapraszamy na spotkanie z twórcami monograficznego numeru "Kontekstów" poświęconego twórczości Brunona Schulza i Międzynarodowemu Festiwalowi Brunona Schulza w Drohobyczu.

28 stycznia, godz. 17:00
Lublin, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

more

IX Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne – "Archiwa. Spisane będą czyny i rozmowy" 2019-12-03 12:47

Serdecznie zapraszamy na

IX Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne „Archiwa. Spisane ? będą czyny i rozmowy”

Zakopane, 5–8 grudnia 2019

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25

 

Program: http://muzeumtatrzanskie.pl/ix-zakopianskie-spotkania-antropologiczne-archiwa-spisane-beda-czyny-i-rozmowy-2/

more

Zapraszamy na VIII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne! 2018-12-04 13:26

Muzeum Tatrzańskie, Wydawnictwo Czarne, kwartalnik "Konteksty" i fundacja "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" serdecznie zapraszają na interdyscyplinarną konferencję gromadzącą wybitnych przedstawicieli polskiej nauki. W tym roku tematem przewodnim będzie "Słabość".

7-9 grudnia

Galeria Władysława Hasiora, Zakopane

more

Zapraszamy na spotkanie wokół numeru poświęconego Bramie Grodzkiej! 2018-12-04 13:13

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z twórcami i bohaterami monograficznego numeru kwartalnika &bdquoKonteksty&rdquo poświęconego działaniom Ośrodka &bdquoBrama Grodzka &ndash Teatr NN&rdquo w Lublinie. W spotkaniu udział wezmą: Tomasz Pietrasiewicz, Zbigniew Benedyktowicz, Paweł Próchniak, prowadzenie: Paweł Krysiak i Joanna Zętar.

10 grudnia, godz. 18.00

more

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy dla Bożenny Biskupskiej i Fundacji In Situ 2018-04-13 13:46

Z radością zawiadamiamy, że jedna z bohaterek ostatniego numeru "Kontekstów", Bożenna Biskupska, współtwórczyni Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku, a także organizująca festiwal fundacja In Situ zostali laureatami tegorocznej edycji Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

more

VII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne: „Nie potrafię tego powiedzieć” 2017-12-01 14:28

Zapraszamy na VII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne pt. „Nie potrafię tego powiedzieć”

7–10 grudnia 2017 w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Jagiellońska 18b

Temat tegorocznych spotkań brzmi: „Nie potrafię tego powiedzieć”, a rozmawiać będą wybitni przedstawiciele polskiej humanistyki, miedzy innymi: prof. Dariusz Czaja, prof. Krzysztof Meissner, prof. Leszek Koczanowicz, prof. Stanisław Krajewski, red. dr Zbigniew Benedyktowicz, wydawca dr Monika Sznajderman, antropolodzy z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Gdańska.

more

Dariusz Czaja i Wiesław Juszczak: warszawska premiera książki „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości” 2017-05-31 13:15

Serdecznie zapraszamy na krakowskie spotkanie z Dariuszem Czają i Wiesławem Juszczakiem z okazji premiery książki „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości”.

13 czerwca o 18:30 w kawiarni Cheder, ul. Józefa 36

Rozmowę poprowadzi Andrzej Franaszek

more

Dariusz Czaja i Wiesław Juszczak: warszawska premiera książki \\\\\\\\Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości\\\\\\\\ 2017-05-31 13:06

Serdecznie zapraszamy na warszawskie spotkanie z Dariuszem Czają i Wiesławem Juszczakiem z okazji premiery książki "Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości". Rozmowę poprowadzi Agnieszka Drotkiewicz.

8 czerwca o 19:00 w księgarni Moda na czytanie,

ul. Bracka 25

more

New issue of \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Konteksty\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" 2017-03-16 13:07

The new issue of our magazine is already available!

more

Aleksander Jackowski passed away 2017-01-04 12:51

We are sorry to announce that Aleksander Jackowski, one of the chief editors of "Konteksty", passed away on January 1st.

more

Merry Christmas! 2016-12-22 13:56

We Wish You a Merry Christmas and Happy New Year 2017

more

Zapraszamy na premierę książki Zbigniewa Benedyktowicza „Elementarz tożsamości. Antropologia współczesności - Antropologia kontekstowa” 2016-12-14 14:47

Zapraszamy na spotkanie z okazji warszawskiej premiery książki Zbigniewa Benedyktowicza „Elementarz tożsamości. Antropologia współczesności - Antropologia kontekstowa”. Rozmowę poprowadzi Dariusz Czaja. 15 grudnia o godz. 18:30 w Księgarni MDM ul. Koszykowa 34/50, Warszawa

more

VI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne - zapraszamy! 2016-12-01 14:15

Zapraszamy na VI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne pt. Konteksty rzeczywistości. Rzeczywistość w kontekstach. O myśleniu w perspektywie gościnności Zakopane, 7-10 grudnia 2016

more

‘Konteksty’ – 70 lat istnienia. Wystawa jubileuszowa w IEiAK UJ 2016-12-01 13:59

‘Konteksty’ – 70 lat istnienia. Wystawa jubileuszowa w IEiAK UJ

more

Jubileusz 70-lecia istnienia kwartalnika Konteksty 2016-10-12 14:47

Zapraszamy na uroczystości związane z jubileuszem 70-lecia istnienia &bdquoKontekstów&rdquo!

7 października 2016, Instytut Sztuki PAN w Warszawie, ul. Długa 26

more

Jubileusz - wystawa i kiermasz 2016-10-12 14:33

Zapraszamy na wystawę pokazującą historię "Kontekstów", przygotowaną z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia kwartalnika.

Wystawę oglądać można do 28 października w Instytucie Sztuki PAN, ul. Długa 26, w godz. 10-17.

Prezentacji historii "Kontekstów" towarzyszy kiermasz archiwalnych numerów pisma w promocyjnych cenach.

Zapraszamy!

more

Itineraria literackie - spotkanie w Krakowie 2016-05-25 15:05

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół nowego numeru kwartalnika "Konteksty"

31 maja, 17:00

BARaWINO, ul. Mostowa 1, Kraków

Zaproszeni goście - Dariusz Czaja, Magdalena Barbaruk i Krystian Darmach - rozmawiać będą o podróżach i literackich poważnych fikcjach o cienkich granicach między podróżą realną i podróżą wyobrażoną o niemożliwości opisu doświadczenia rzeczywistości w trakcie wojaży.
Organizatorem spotkania jest Centrum Nauk o Człowieku.

 

more

Spotkanie z autorami numeru o Tadeuszu Kantorze i antropologii pamięci 2016-04-26 13:48

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami numeru o Tadeuszu Kantorze i antropologii pamięci,
28 kwietnia w czwartek o godz. 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1.

W spotkaniu udział wezmą m.in.: Natalia Zarzecka - dyrektor Cricoteki, Tadeusz Sobolewski, Małgorzata Dziewulska, Zbigniew Benedyktowicz - redaktor naczelny "Kontekstów", Dawid Mlekicki i autorzy numeru.

 

more

Zapraszamy na spotkanie konsultacyjne audiobooków 2016-03-10 13:20

W imieniu Polskiego Instytutu Antropologii serdecznie zapraszamy na spotkanie konsultacyjne w sprawie wyboru tekstów do publikacji w formie audiobooków w Bibliotece Cyfrowej PIA

11 marca 2016 o 17.00
w sali 108 IEiAK UW przy ul. Żurawiej 4 w Warszawie

more

Promocja „Kontekstów” poświęconych Tadeuszowi Kantorowi w Cricotece 2016-02-11 13:24

Zapraszamy na krakowską promocję numeru "Kontekstów" poświęconego Tadeuszowi Kantorowi

12 lutego 2016, godz. 17:00-18:30, w Cricotece przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 w Krakowie

W spotkaniu udział wezmą dr Zbigniew Benedyktowicz, Małgorzata Dziewulska, Dawid Mlekicki oraz autorzy tekstów.

more

Spotkanie "Sceny z życia religijnego Murafy" 2015-12-10 14:03

Zapraszamy na spotkanie "Sceny z życia religijnego Murafy", poświęcone badaniom etnograficznym prowadzonym w latach 2012-2014 na ukraińskim Podolu przez studentów IEiAK UW pod kierunkiem prof. Magdaleny Zowczak. Teksty powstałe w wyniku tych badań możecie Państwo znaleźć w nowym numerze "Kontekstów".

Spotkanie odbędzie się 11 grudnia piątek o godz. 18.00 w Pracowni &ldquoDuży Pokój&rdquo, ul. Warecka 4/6 wejście od ul. Kubusia Puchatka.

more

V Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2015-12-08 14:21

Muzeum Tatrzańskie, Fundacja &bdquoZakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości&rdquo, Kwartalnik &bdquoKonteksty&rdquo i Wydawnictwo Czarne zapraszają na V Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne zatytułowane &bdquoDziś prawdziwych [&hellip] już nie ma&rdquo.

11-13 grudnia 2015 piątek&ndashniedziela

Galeria Władysława Hasiora filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, ul. Jagiellońska 18b

 

 

more

Prezentacja numeru „Kontekstów” poświęconego Festiwalowi Kręgi Sztuki - Zakopane, 10 grudnia 2015-12-01 15:18

Zapraszamy na prezentację numeru „Kontekstów” poświęconego pięciu edycjom Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Spotkanie, organizowane przez Instytut Sztuki PAN, Muzeum Tatrzańskie, Stowarzyszenie Liber Pro Arte oraz redakcję kwartalnika „Konteksty”, odbędzie się w czwartek 10 grudnia w Muzeum Tatrzańskim, w Galerii Władysława Hasiora, przy ul. Jagiellońskiej 18 w Zakopanem o godz.18.00.

more

New Issue of "Konteksty": Buczkowski, Bereza, Ukraina 2015-11-18 16:08

Instytut Sztuki PAN, redakcja "Kontekstów", Instytut Kultury Polskiej oraz Wydział Polonistyki UW

zapraszają na prezentację nowego numeru kwartalnika "Konteksty" (nr 3/2015) poświęconego Leopoldowi Buczkowskiemu, Henrykowi Berezie i współczesnej Ukrainie.

W 110. rocznicę urodzin autora Czarnego potoku prezentujemy nowe odczytania jego prozy, obrazy, gwasze, rysunki, archiwalne listy i fotografie przedwojennego Podola. W numerze współczesne konteksty ukraińskie i fragmenty dziennika Henryka Berezy. W programie spotkanie z autorami numeru i fragmenty filmu Wieczysty wrot z udziałem reżysera, Ignacego Szczepańskiego.

W rozmowie o twórczości Leopolda Buczkowskiego, Henryku Berezie i współczesnych badaniach etnograficznych na Podolu udział wezmą m.in. Hanna Kirchner, Wiesław Myśliwski, Marian Pilot, Katarzyna Bojarska, prof. Sławomir Buryła, Agnieszka Karpowicz, Jakub Momro, Paweł Orzeł, Adam Wiedemann, prof. Magdalena Zowczak.

Spotkanie odbędzie się 27 listopada (piątek) o godz. 17:00 w Instytucie Sztuki PAN, ul. Długa 26, Warszawa

more

- 2015-06-09 21:54

.

more

- 2014-07-25 09:39

-

more

- 2014-04-04 09:33

-

more

Special issue! 2014-03-09 09:48

New special issue! Download PDF!

This scientific publication was financed by the Minister of Science and Higher Education in the frame of the “National Programme for the Development of the Humanities” [Narodowy Program Rozwoju Humanistyki] for 2012-2013.

more

Contact us

Institute of Art of the Polish Academy of Sciences
Konteksty. Polska sztuka ludowa

28 Długa st.,
00-950 Warsaw, P.O. Box 999

phone. (0048-22) 50 48 243
phone/fax. / fax. (0048-22) 50 48 296

konteksty@ispan.pl

www.konteksty.pl

Subscription

For details check: www.ruch.nor.pl/en/ or: www.arspolona.com.pl

Konteksty are also available in the Central and Eastern European Online Library (CEEOL) on: www.ceeol.com/aspx/publicationlist.aspx

 

Links

http://www.pia.org.pl

© Kwartalnik Konteksty