Aktualności - archiwum

Jon Fosse i teatr - zapraszamy na spotkanie 2024-04-10 14:20

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach" pt. "Jon Fosse i teatr"

15 kwietnia 2024 poniedziałek o godz. 18.00 

w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie ul. Kredytowa 1

W spotkaniu wezmą udział prof. Ewa Partyga (IS PAN) - teatrolożka, tłumaczka dramatów norweskiego laureata Nagrody Nobla Jona Fossego, dr Magdalena Wróblewska prowadząca panel - dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Warszawie, i prof. Zbigniew Benedyktowicz - redaktor naczelny "Kontekstów".

Więcej szczegółów: https://ethnomuseum.pl/wydarzenia/muzeum-etnograficzne-w-kontekstach-5/

więcej

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W KONTEKSTACH - spotkanie VIII 2024-03-05 14:05

Zapraszamy na ósme spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach"

pt. "Śmierć przed obrazem"

11 marca, godz. 18.00

w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1, Warszawa)

W spotkaniu udział wezmą prof. Maria Poprzęcka (Kolegium Artes Liberales), autorka prac o dziejach myśli o sztuce od antyku do współczesności, dyrektorka Muzeum Etnograficznego dr Magdalena Wróblewska oraz redaktor naczelny kwartalnika "Konteksty" Zbigniew Benedyktowicz

 

więcej

Muzeum Etnograficzne w Kontekstach - zapraszamy na kolejne spotkanie 2024-02-15 18:39

Zapraszamy na kolejną dyskusję z cyklu "Muzeum Etnograficzne w Kontekstach"

19 lutego o godz. 18:00

w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1, Warszawa)

Spotkanie dotyczyć będzie wielozmysłowego doświadczenia w przestrzeni muzealnej, przekraczania wzrokocentrycznych paradygmatów i otwarcia na bodźce płynących z innych zmysłów: smaku, węchu, dotyku. Zastanowimy się, jak zmysły te uruchamiane są przez artystów i twórców wystaw muzealnych. Jednym z poruszanych tematów będzie problem dostępności treści prezentowanych w muzeach dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizacji różnych zmysłów jako narzędzi poznania i interpretacji. Punktem wyjścia będzie tekst Zapach malarstwa - zapach sztuki sensous theory prof. Marty Leśniakowskiej opublikowany w kwartalniku "Konteksty" nr 2022/3.

W spotkaniu wezmą udział prof. Marta Leśniakowska i Monika Matusiak, rozmowę poprowadzi dr Magdalena Wróblewska.

więcej

Archiwum rodziny Forteckich   2024-01-12 17:39

Dla prac na rzecz rozumienia i przedstawienia kultury lokalnej zbiory domowe są z jednej strony poważna nadzieją, z drugiej znaczącym intelektualnym wyzwaniem. Kultura lokalna to rzeczywistość, w której słabo słabiej działają wzorce ustanawiane przez dominujące, wzorotwórcze centrum kultury. To prowincja, region, margines metropolitalnego istnienia. Oczywistym źródłem tej kontaminacji jest dystans dzielący te dwie formy istnienia kultury. Bardzo różne jednak mogą być powody ustanawiające odległość. Mocno przemawiają do wyobraźni te, które odwołują się do geografii, topografii, mil czy kilometrów. Bajkowe: za siedmioma morzami, górami, rzekami. Mityczne: bardzo daleko, w innym świecie. Oczywista jest także odległość wyznacza przez różnice cywilizacyjne, klasowe, religijne. Przez to gdzie lokują się źródła politycznej i gospodarczej mocy i przez to, co dyktują aktualne mody. Powodem dystansu może być niezgoda przejawiająca się w nieoczywistych działaniach na dominujące hierarchie i płynące z nich konsekwencje. Siła centrum, także ta kulturowa widziana jest jako przemoc i z tego powodu odrzucana. Lokalność jawi się w takiej perspektywie jako możliwość autonomii, otwarcia, twórczych poszukiwań. Najczęściej różne źródła zasilają wspólny nurt. Kształt jego meandrujące koryto zależy zaś od tego gdzie najmocniej bije puls historii. Nie można jednak prezentować i poprzez taką prezentację pojmować lokalności abstrahując od relacji , która ją ustanawia, od przyciągającego i odpychającego jednocześnie dystansu, od dyskretnego "pomiędzy" wpisanego w tkankę takiego miejsca.

patrz więcej:

https://serwer1863592.home.pl/kolekcje/kolekcje.php?kolekcja=k4

Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

więcej

XIII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2023-12-07 17:57

Od 7 do 10 grudnia w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem odbywają się XIII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, tym razem pod hasłem: 'Nie jestem przygotowany'.

Zapraszamy na sesje, w których weźmie udział wielu naszych stałych autorów.

Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście, spotkania będą transmitowane na kanale YouTube fundacji Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości

więcej

Etnomuzykologia ma głos - spotkanie w PME 2023-11-22 14:54

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach" w dniu 27 XI poniedziałek o godz 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie ul. Kredytowa 1.

Bohaterką spotkania pt. Etnomuzykologia ma głos będzie dr Weronika Grozdew-Kołacińska, kierowniczka Pracowni Etnomuzykologii IS PAN, muzykolożka i artystka-muzyk. W spotkaniu weźmie udział prof. Zbigniew Benedyktowicz, redaktor naczelny "Kontekstów".

więcej

Fizyk w jaskini światów - spotkanie w PME 2023-11-08 12:55

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu 'Muzeum Etnograficzne w kontekstach'

13 XI poniedziałek o godz. 18.00

w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Kredytowa 1


Spotkanie poświęcone będzie książce 'Fizyk w jaskini światów'. W rozmowie wezmą udział autorzy książki: prof. Krzysztof A. Meissner i Jerzy Sosnowski, a także prof. Zbigniew Benedyktowicz, redaktor naczelny "Kontekstów".

 

więcej

Czas naświetlania / Czas wywoływania - zapraszamy na wystawę w MEK 2023-10-25 16:01

Zapraszamy na wystawę CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku,

którą objęliśmy patronatem.

Wystawa pokazywana będzie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, ul. Krakowska 46

28.10.2023 &ndash 31.03.2024

Więcej informacji: https://etnomuzeum.eu/wystawy-czasowe/czas-naswietlania-czas-wywolywania

 

więcej

Muzeum Etnograficzne w kontekstach - Szczeliny czasu, Blask ciemnieje 2023-10-19 09:13

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach", poświęcone książkom prof. Dariusza Czaji pt. "Blask ciemnieje" oraz "Szczeliny czasu".

W spotkaniu wezmą udział: prof. Dariusz Czaja, dyrektorka wydawnictwa Pasaże Renata Zając, redaktor kwartalnika "Konteksty" Kuba Szpilka oraz dyrektor PME Robert Zydel.

więcej

Muzeum Etnograficzne w kontekstach - Wdzięczność 2023-10-19 09:03

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach", poświęcone najnowszemu numerowi kwartalnika "Konteksty" nr 1-2/2023 pt. "Wdzięczność".

W spotkaniu wezmą udział: rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski, poeta Jarosław Mikołajewski, redaktor naczelny kwartalnika "Konteksty" Zbigniew Benedyktowicz oraz dyrektor PME Robert Zydel.

 

więcej

Spotkanie z prof. Rochem Sulimą w PME 2023-05-19 10:21

Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w kontekstach" - tym razem wokół książki prof. Rocha Sulimy "Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku"

22 maja pon., godz. 18.00

w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie

W spotkaniu udział wezmą prof. Roch Sulima, Wiesław Uchański, Robert Zydel oraz prof. Zbigniew Benedyktowicz.

więcej

Spotkanie z cyklu Muzeum Etnograficzne w Kontekstach 2023-05-14 09:33

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Muzeum Etnograficzne w Kontekstach".

Zobacz plakat w wersji PDF

więcej

XII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2022-12-06 13:18

Fundacja Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, Muzeum Tatrzańskie, kwartalnik "Konteksty" i Wydawnictwo czarne zapraszają na:

XII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, które w tym roku dotyczyć będą tematu Wdzięczności

8-11 grudnia 2022

Galeria Władysława Hasiora. Filia Muzeum Tatrzańskiego

ul. Jagiellońska 18b, Zakopane

Wykłady będą dostępne online, na żywo, na kanale youtube Fundacji: @fundacjazakopianczycy9887

Zobacz program konferencji.

więcej

X Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza - zapraszamy do Lublina i Drohobycza 2022-07-01 12:59

Zapraszamy na X Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza - SchulzFest 2022 / Arka wyobraźni, którego współorganizatorem jest redakcja "Kontekstów".

 

Lublin  /  30 czerwca, 7-10 lipca 2022

Drohobycz  /  12-17 lipca 2022

 

Główną ideą SchulzFestu - jako wydarzenia artystycznego, intelektualnego i duchowego, odbywającego się cykliczne od 20 lat w Drohobyczu - jest budowanie przestrzeni dla ruchu wolnej myśli i wyobraźni, dla pracy pamięci i twórczych poszukiwań. Ta przestrzeń stanowi miejsce spotkania, które ma głęboko ludzki wymiar, jest bowiem pogłębionym wyobraźniowo i poznawczo, otwartym na nieznane spotkaniem ludzi różnych światów i języków, różnych wrażliwości, a jednocześnie jest spotkaniem z tajemnicą dzieła Schulza i z tajemnicą miejsca tego dzieła - Drohobycza.

SchulzFest od początku jego istnienia wspierali i współtworzyli ludzie kultury, pisarze i naukowcy z Lublina, dzisiaj - w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę, w jubileuszowym roku festiwalu - miejscem SchulzFestu będzie również Lublin, gdzie odbędzie się pierwsza część X edycji festiwalu, jej część druga mieć będzie miejsce w Drohobyczu i rozpocznie się 12 lipca - w dniu 130. urodzin autora "Sklepów cynamonowych". 
 

Zobacz pełny program festiwalu

więcej

Apel Serhija Żadana 2022-04-12 23:03

Przekazujemy apel Serhija Żadana, najwybitniejszego dziś ukraińskiego poety, który od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę przebywa w walczącym Charkowie, gdzie prowadzi - często z narażeniem życia - intensywne działania niosące pomoc mieszkańcom miasta i kieruje pracą licznej grupy wolontariuszy wspierających obronę Charkowa i Ukrainy, a tym samym całej Europy:

 

Zazwyczaj bardzo ostrożnie proszę was o pomoc, ponieważ jestem pewien, że większość z tych, którzy czytają tę stronę, w taki czy inny sposób przekazuje środki na coś. I nawet nie większość - wszyscy. Albo prawie wszyscy.

Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo i nie potrafię określić, co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Kupić powerbank dla żołnierza na linii frontu czy butelkę mleka dla babci, którą ten żołnierz chroni? Sami ustalcie priorytety, ja tylko powiem, że pracuję z różnymi grupami wolontariuszy, a otrzymane od was środki bezpośrednio z rąk do rąk, przez Patreon czy na konta wolontariatu wydaję na bardzo różne rzeczy. Wczoraj na przykład przekazałem 20 000 na samochód dla bojowników oraz 10 000 na żywność dla cywilów. Na jutro również mamy mnóstwo zamówień. Bardzo chcę, byście mnie usłyszeli. Większość tych zamówień i potrzeb pojawia się nie dlatego, że "państwo nic nie robi" - pojawiają się, bo państwo nigdy wcześniej nie stanęło przed takimi wyzwaniami i dlatego potrzebuje naszej pomocy. Jeśli państwo będzie uratowane, wszystko odzyskamy.

Krótko mówiąc, sami widzicie, czym się zajmujemy z moimi przyjaciółmi, komu pomagamy, kogo wspieramy, piszę [w postach na fb] o wszystkim, o czym można pisać. Jeśli macie możliwość i chcecie pomóc - pomagajcie. Jeśli macie inne pomysły, jak pomóc i wesprzeć - chwała Bogu.

Szczegółowego sprawozdania z fakturami nie będzie - wiele rzeczy kupujemy i znajdujemy, sprowadzamy i uzyskujemy bez faktur. Ale potem napiszę dla was powieść o wolontariuszach.

To mój nowo otwarty PayPal, tutaj można przesłać środki spoza Ukrainy: sirozhazhadan@gmail.com

Chciałbym jeszcze raz podkreślić: wszystkie środki otrzymane na te rachunki wykorzystuję na wolontariat - na wsparcie walczących o wolność Ukraińców.

 

Serhij Żadan - jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie - jest wielkim europejskim pisarzem noblowskiej miary i jednocześnie nie ma w sobie nic z literata. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców. Wolna Ukraina w znacznej mierze mówi i myśli słowami Żadana, uważnie ich słucha. Dzisiaj poeta jest w swoim Charkowie i walczy, niesie pomoc, na bieżąco reaguje na dramatyczne wydarzenia, a jednocześnie kontynuuje działania społeczne, prowadzone przez niego od wielu lat - działania na rzecz wolnej Ukrainy, która jest ważną i konieczną częścią wolnej Europy.

Gdybyście Państwo uznali, że warto te działania poety wesprzeć finansowo, to można to zrobić poprzez PayPal wystarczy w odpowiednim polu wpisać podany przez Żadana adres: sirozhazhadan@gmail.com - środki na pewno trafią na jego konto.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby przekazać fundusze, a nie ma własnego konta PayPal, to może zrobić zwykły przelew bankowy na konto bankowe, które jest powiązane z założonym specjalnie w tym celu kontem PayPal - to rozwiązanie powstało głównie z myślą o osobach, które nie używają PayPala i nie chcą takiego konta zakładać, a chciałyby wesprzeć działania prowadzone przez Serhija Żadana.

Dane do przelewu:

nazwa odbiorcy: PAYPAL PTE. LTD.

nazwa banku odbiorcy: Santander Bank Polska S.A.

numer rachunku odbiorcy: 23 1090 2851 0000 0001 3733 2879

tytuł przelewu: B1NHE76DV1VP2DE

 

* ważne, by przy zlecaniu przelewu wskazać jako właściciela konta lub jako nazwę odbiorcy: PAYPAL PTE. LTD., a w tytule przelewu wpisać kod: B1NHE76DV1VP2DE - to właśnie ten kod wiąże przelew z konkretnym kontem PayPal. Wszystkie środki, które w ten sposób trafiają na powyższe konto PayPal, zostają przekierowane na konto Serhija Żadana.

więcej

Nigdy więcej wojny! 2022-03-04 14:13

W solidarności z bestialsko zaatakowaną Ukrainą i z naszymi ukraińskimi i światowymi autorami oraz ofiarami tej nieludzkiej wojny, w solidarności z naszymi bliskimi współpracownikami, ludźmi nauki i kultury w Ukrainie: z dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza dr Wierą Meniok i środowiskiem Uniwersytetu w Drohobyczu umieszczamy w otwartym dostępie numery:

- 1-2/2019 (Planeta Schulz)

- 3/2021 (Przyszłość proroctwa - Druga Jesień - Wydawnictwo Czarne)

- 4/2021 (SchulzFest - Antropologia zmysłów - Film antropologiczny - Wszystkie wojny świata)

Stop ludobójczej wojnie! Pamiętajmy o naszych braciach i siostrach w Ukrainie, w Drohobyczu. To nasz wspólny głos przeciwko agresji i ludobójstwu rozpętanemu przez władze Federalnej Republiki Rosyjskiej! Nigdy więcej wojny!

Szcze ne wmerła Ukraina!

Хай живе вільна Україна!

Слава Україні!

 

Jednocześnie zachęcamy do lektury i wsparcia m.in. Apelu Komitetu Nauk o Literaturze PAN w związku z możliwymi skutkami rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, Oświadczenia środowiska akademickiego w związku z agresją Rosji na Ukrainę, a także do śledzenia wpisów Serhija Żadana o sytuacji w Charkowie.

 

Przekazujemy również apel dr Wiery Meniok, kuratorki SchulzFestu:

By wspomóc Charków – miasto poetów i uniwersytetów, jak napisał niedawno Serhij Żadan – można wpłacać pieniądze na konta podane przez poetę na jego oficjalnej stronie FB:

Patreon: www.patreon.com/serhiyzhadan

PayPal, gdzie można przesłać środki spoza Ukrainy: Сергій Жадан sirozhazhadan@gmail.com

 

Serhij Żadan dodaje: Wszystkie środki otrzymane na tych rachunkach wykorzystuję na wolontariat – na wsparcie walczących o wolność Ukraińców.

więcej

XI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2021-12-08 17:04

Serdecznie zapraszamy na XI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne!

Konferencja odbyła się w dniach 9-12 grudnia 2021, a tematem tej edycji było "Jutro".

Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne to interdyscyplinarne konferencje naukowe organizowane od 2011 przez fundację "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" przy współudziale Muzeum Tatrzańskiego, kwartalnika IS PAN "Konteksty" i wydawnictwa "Czarne".

Zapisy tegorocznych spotkań dostępne są online:

1. Dzień (9 grudnia): https://youtu.be/TnXblOjbO14

2. Dzień (10  grudnia): https://youtu.be/m-bB8Ygk_ZQ

3. Dzień (11 grudnia): https://youtu.be/JxNN5I78ZWs

4. Dzień (12 grudnia): https://youtu.be/b8b-8T1rFlc

 

Zobacz program konferencji

Przeczytaj więcej na stronie Muzeum Tatrzańskiego

więcej

Zapraszamy na wystawę „Motyw sakralny w podhalańskim malarstwie na szkle” 2021-10-25 13:36

Zapraszamy na wystawę przygotowaną przez Fundację "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" zatytułowaną "Motyw sakralny w podhalańskim malarstwie na szkle". Wystawę oglądać można na stronie www.zakopianczycy.eu w zakładce "Żywa tradycja".

Projekt przygotowano przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

więcej

Zapraszamy na wykład prof. Dariusza Czai pt. Falując - kruche ramy świadectwa / środa, 16 czerwca, o godz. 12 2021-06-08 15:42

Zapraszamy na kolejne seminarium Zakładu Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej

Wykład pt. Falując (kruche ramy świadectwa), poświęcony antropologicznym kontekstom filmu Paterson Jima Jarmuscha, wygłosi prof. dr hab. Dariusz Czaja.

16 czerwca (środa) o godz. 12.00

Link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/193ameeting_NjE1ODkwMDAtMmY5Zi00YTc2LTgyNmQtYWJhMzA0MWM3NTVh40thread.v2/0?context=7b22Tid223a2242876f22-9d3a-4215-a78f-92e429dbe224222c22Oid223a2262c2ee83-6d16-4cb8-a78e-4daf4cdc437f227d

więcej

Odszedł prof. Wiesław Juszczak 2021-02-19 11:18

Ze smutkiem informujemy, że zmarł profesor Wiesław Juszczak (1932–2021) – wybitny historyk sztuki, filozof, tłumacz. Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Sztuki PAN (z którym był związany od 1961 roku) i Uniwersytetu Warszawskiego, naszym mentorem i kolegą z Zakładu Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej, autorem i członkiem Rady Naukowej „Kontekstów”, przyjacielem redakcji. Do jego najważniejszych książek należą: Wojtkiewicz i nowa sztuka (1965, 2000), Postimpresjoniści (1972), Malarstwo polskie. Modernizm (1977), Fakty i wyobraźnia (1979), Młody Weiss (1979), Fragmenty. Szkice z teorii i filozofii sztuki (1995), Realność bogów (2002), Zasłona w rajskie ptaki (1981, 2004), Wędrówka do źródeł (2009), Archeologia mitu, t. 1 i 2 (2012), Ekfraza poetycka w antycznej Grecji (przykłady wybrane) (2012), Poeta i mit (2014). Był autorem cenionych przekładów, m.in. Williama Blake’a, T.S. Eliota, Virginii Woolf, Karen Blixen, Lindy Nochlin, Hugha Honoura. Prowadził rozległe badania, które znacznie przekraczały granice dyscyplin: pisał i wykładał m.in. o eposie paleolitycznym, kinie japońskim i twórczości Bergmana, operze, teorii ornamentu, micie i archaicznej myśli greckiej, ekfrazie, teorii sztuki XVIII i XIX wieku, malarstwie Młodej Polski, Heideggerze i Tolkienie… Został uhonorowany m.in. nagrodą polskiego PEN Clubu (2010) i złotym medalem Gloria Artis (2012). Wielokrotnie publikował w „Kontekstach”, w numerze 2-3/2010 drukowaliśmy materiały z ceremonii wręczenia Profesorowi Nagrody Polskiego PEN Clubu, a w numerze 1/2013 opublikowaliśmy zebrane głosy związane z uroczystością odnowienia doktoratu Profesora - zapraszamy do ich lektury.

W jednej z laudacji prof. Elżbieta Wolicka-Wolszleger pisała wówczas: „Jest to dorobek uczonego i pisarza oraz uniwersyteckiego pedagog, który już w początkach swej kariery akademickiej zajął poczesne miejsce pośród luminarzy polskiej humanistyki”. Z kolei prof. Maria Poprzęcka pisała: „Mamy do czynienia z postacią wyjątkową (…). Dorobek Profesora Juszczaka jest niezwykle bogaty, merytorycznie i formalnie różnorodny, łączący profesjonalne kompetencje historyka i teoretyka sztuki z horyzontem doświadczeń i przemyśleń badacza kultury duchowej, jej źródeł i warstw głębokich. Jest to dorobek uczonego uprawiającego naukę, dla której nie są istotne genologiczne podziały i akademickie, wąskospecjalistyczne rozróżnienia badawcze. (…) W tym wszystkim jego wyjątkowy w swej różnorodności dorobek jawi się jako monolityczna całość, spojona dążeniem dotarcia „do źródeł” – jak zatytułował jedną ze swoich książek”.

Zapraszamy również do lektury księgi ku czci Profesora, przygotowanej na Jego osiemdziesiąte urodziny w 2012 roku przez uczniów: Jeden, by wszystkich zgromadzić i w jasności związać

Dziękujemy, Profesorze!

więcej

X Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne: Ramy świadectwa 2020-12-17 17:52

Zapraszamy do obejrzenia wystąpień i dyskusji, jakie jakie w dniach 10-13 grudnia 2020 toczyły się w ramach X Zakopiańskich Spotkań Antropologicznych, tym razem pod hasłem 'Ramy świadectwa'.

Wśród uczestników znaleźli się: Zbigniew BENEDYKTOWICZ, Stanisław KRAJEWSKI, Monika KRAJEWSKA, Jacek LEOCIAK, Janusz BOHDZIEWICZ, Tadeusz BARTOŚ, Michał KLINGER, Piotr Jakub FEREŃSKI, Magdalena BARBARUK, Agnieszka BEDNAREK-BOHDZIEWICZ, Dariusz CZAJA, Leszek KOCZANOWICZ, Paweł PRÓCHNIAK, Wojciech MICHERA, Tomasz SZERSZEŃ, Paweł DRABARCZYK, Małgorzata SADY, Marcin JARZĄBEK, Marta ZIMNIAK-HAŁAJKO, Jan SZPILKA, Katarzyna PROT-KLINGER, Monika SZNAJDERMAN, Maciej KRUPA i Kuba SZPILKA. Drugiego dnia konferencji w dyskusjach wzięła udział również Olga TOKARCZUK.

Dzień 1: https://www.youtube.com/watch?v=pcTd9J4sOaQ

Dzień 2: https://www.youtube.com/watch?v=UsLRZIf1UFo

Dzień 3: https://www.youtube.com/watch?v=gMUhYTYXP8I

Dzień 4: https://www.youtube.com/watch?v=me7S1AbQj8A&t=5780s

 

Tekstowe owoce X Zakopiańskich Spotkań Antropologicznych znajdą Państwo w naszym kwartalniku w 2021 roku.

Zapraszamy na kanał Youtube Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem oraz do lektury 'Kontekstów'!

więcej

Czytaj „Konteksty” online! 2020-09-14 13:54

Zapraszamy do lektury numerów naszego kwartalnika w wolnym dostępie:

2017, nr 3 - Misterium Bramy - Antropologia pamięci

2017, nr 1-2 - Konteksty rzeczywistości - rzeczywistość w "Kontekstach"

2016, nr 3-4 - "Konteksty" - 70 lat istnienia

2013, nr 1 - Zakopiańczycy - w poszukiwaniu tożsamości

więcej

„Konteksty” patronem medialnym książki „W poszukiwaniu Raju” Jeana Delumeau 2020-07-01 11:02

Z przyjemnością zawiadamiamy, że pod patronatem medialnym m.in. "Kontekstów" nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazała się książka W poszukiwaniu Raju Jeana Delumeau, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiej humanistyki, historyka Kościoła i kultury Zachodu wieków XIV-XVIII.

Zapraszamy do lektury!

więcej

„Konteksty” na Festiwalu Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY 2020-06-30 17:12

Kwartalnik "Konteksty" był jednym z uczestników Festiwalu Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY pt. Kosmopolis.2020.

Jedenasta edycja festiwalu ze względów oczywistych odbyła się online. A ponieważ festiwalowy czas wirtualny nieco różni się od realnego, to wciąż można korzystać z tego, co było wkładem "Kontekstów" - na stronie festiwalu dostępne są teksty z siedmiu wybranych numerów kwartalnika, w tym wszystkie teksty z numeru 3/2017 pt. Misterium Bramy, poświęconego Bramie Grodzkiej / Teatrowi NN.

Zapraszamy do lektury!
 

więcej

Odszedł Prof. Ludwik Stomma 2020-03-11 14:31

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł

Profesor Ludwik Stomma

 

Wybitny etnolog, antropolog kultury, pisarz, felietonista.

W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od lat mieszkał we Francji. Pracował na Sorbońskim Uniwersytecie w École pratique des hautes études w Paryżu, wcześniej wykładał m.in. na UW, UJ i na KUL-u, był również pracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie współtworzącym Zakład Antropologii kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej w latach 1980-1983. Autor wielu niezwykle ważnych książek i setek artykułów nie tylko z dziedziny antropologii kultury i antropologii historii.

Wieloletni przyjaciel i współpracownik kwartalnika "Konteksty", członek redakcji i rady naukowej tego pisma.

 

Rodzinie i Bliskim, Profesora Ludwika Stommy

 

składamy wyrazy głębokiego współczucia

 

Dyrekcja, koleżanki i koledzy

z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i redakcja kwartalnika "Konteksty"

więcej

Zapraszamy na spotkanie wokół numeru schulzowskiego! 2020-01-15 13:18

Zapraszamy na spotkanie z twórcami monograficznego numeru "Kontekstów" poświęconego twórczości Brunona Schulza i Międzynarodowemu Festiwalowi Brunona Schulza w Drohobyczu.

W spotkaniu udział wezmą: Wiera Meniok, Grzegorz Józefczuk, Paweł Próchniak, Zbigniew Benedyktowicz
Prowadzenie: O. Tomasz Dostatni

28 stycznia, godz. 17:00
Lublin, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Szczegóły

więcej

IX Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne - "Archiwa. Spisane będą czyny i rozmowy" 2019-12-03 12:47

Serdecznie zapraszamy na

IX Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne „Archiwa. Spisane ? będą czyny i rozmowy”

Zakopane, 5–8 grudnia 2019

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25

Program: http://muzeumtatrzanskie.pl/ix-zakopianskie-spotkania-antropologiczne-archiwa-spisane-beda-czyny-i-rozmowy-2/

więcej

Zapraszamy na VIII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne! 2018-12-04 13:26

Muzeum Tatrzańskie, Wydawnictwo Czarne, kwartalnik "Konteksty" i fundacja "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" serdecznie zapraszają na interdyscyplinarną konferencję gromadzącą wybitnych przedstawicieli polskiej nauki. W tym roku tematem przewodnim będzie "Słabość".

7-9 grudnia

Galeria Władysława Hasiora,

ul. Jagiellońska 18B, Zakopane

więcej

Zapraszamy na spotkanie wokół numeru poświęconego Bramie Grodzkiej! 2018-12-04 13:13

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z twórcami i bohaterami monograficznego numeru kwartalnika "Konteksty" poświęconego działaniom Ośrodka "Brama Grodzka / Teatr NN". W spotkaniu udział wezmą: Tomasz Pietrasiewicz, Zbigniew Benedyktowicz, Paweł Próchniak, prowadzenie: Paweł Krysiak i Joanna Zętar.

10 grudnia, godz. 18.00

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa

więcej

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy dla Bożenny Biskupskiej i Fundacji In Situ 2018-04-13 13:46

Z radością zawiadamiamy, że jedna z bohaterek ostatniego numeru „Kontekstów”, Bożenna Biskupska, współtwórczyni Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku, a także organizująca festiwal fundacja In Situ zostali laureatami tegorocznej edycji Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy..

więcej

VII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne: „Nie potrafię tego powiedzieć” 2017-12-01 14:28

Zapraszamy na VII Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne pt. „Nie potrafię tego powiedzieć”

7–10 grudnia 2017 w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem (filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Jagiellońska 18b)

Temat tegorocznych spotkań brzmi: „Nie potrafię tego powiedzieć”, a rozmawiać będą wybitni przedstawiciele polskiej humanistyki, miedzy innymi: prof. Dariusz Czaja, prof. Krzysztof Meissner, prof. Leszek Koczanowicz, prof. Stanisław Krajewski, red. dr Zbigniew Benedyktowicz, wydawca dr Monika Sznajderman, antropolodzy z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Gdańska.

Szczegóły

więcej

Dariusz Czaja i Wiesław Juszczak: krakowska premiera książki „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości” 13.06 w Chederze 2017-05-31 13:15

Serdecznie zapraszamy na krakowskie spotkanie z Dariuszem Czają i Wiesławem Juszczakiem z okazji premiery książki „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości”.

13 czerwca o 18:30 w kawiarni Cheder, ul. Józefa 36

Rozmowę poprowadzi Andrzej Franaszek

więcej

Dariusz Czaja i Wiesław Juszczak: warszawska premiera książki „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości” 8.06 w Modzie na czytanie 2017-05-31 13:06

Serdecznie zapraszamy na warszawskie spotkanie z Dariuszem Czają i Wiesławem Juszczakiem z okazji premiery książki „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości”.

8 czerwca o 19:00 w księgarni Moda na czytanie, ul. Bracka 25

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Drotkiewicz

więcej

Jubileuszowy numer „Kontekstów” już w księgarniach! 2017-03-16 13:07

Zapraszamy do lektury nowego liczącego ponad 600 stron! numeru „Kontekstów”.

Zobacz spis treści

więcej

Odszedł Aleksander Jackowski 2017-01-04 12:51

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 1 stycznia odszedł od nas Aleksander Jackowski.

więcej

Życzymy Państwu dobrych Świąt! 2016-12-22 13:56

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Dobrego Nowego Roku 2017 życzą „KONTEKSTY”

więcej

Zapraszamy na premierę książki Zbigniewa Benedyktowicza „Elementarz tożsamości. Antropologia współczesności - Antropologia kontekstowa” 2016-12-14 14:47

Zapraszamy na spotkanie z okazji warszawskiej premiery książki Zbigniewa Benedyktowicza „Elementarz tożsamości. Antropologia współczesności - Antropologia kontekstowa”. Rozmowę poprowadzi Dariusz Czaja. 15 grudnia o godz. 18:30 w Księgarni MDM ul. Koszykowa 34/50, Warszawa

więcej

VI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne - zapraszamy! 2016-12-01 14:15

Zapraszamy na VI Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne pt. Konteksty rzeczywistości. Rzeczywistość w kontekstach. O myśleniu w perspektywie gościnności Zakopane, 7-10 grudnia 2016

więcej

‘Konteksty’ – 70 lat istnienia. Wystawa jubileuszowa w IEiAK UJ 2016-12-01 13:59

Serdecznie zapraszamy na wystawę jubileuszową w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ pt. ‘Konteksty’ – 70 lat istnienia Galeria ‘Pod Przewiązką’, ul. Gołębia 9 21-30 listopada 2016

więcej

Jubileusz 70-lecia istnienia kwartalnika Konteksty! 2016-10-12 14:47

Zapraszamy na uroczystości związane z jubileuszem 70-lecia istnienia "Kontekstów"!

7 października 2016, Instytut Sztuki PAN w Warszawie, ul. Długa 26

więcej

Jubileusz 70-lecia Kontekstów - wystawa i kiermasz archiwalnych numerów 2016-10-12 14:33

Zapraszamy na wystawę pokazującą historię "Kontekstów", przygotowaną z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia kwartalnika. Częścią wystawy jest również wybór zdjęć autorstwa Anny Bohdziewicz - fotografki od wielu lat związanej z pismem.

Wystawę oglądać można do 28 października w Instytucie Sztuki PAN, ul. Długa 26, w godz. 10-17.

Prezentacji historii "Kontekstów" towarzyszy kiermasz archiwalnych numerów pisma w promocyjnych cenach.

Prezentacji historii "Kontekstów" towarzyszy kiermasz archiwalnych numerów pisma w promocyjnych cenach. Do nabycia są również albumy Anny Bohdziewicz - "1981. Lekki powiew wolności" i "Anty-pocztówki".

więcej

Itineraria literackie - spotkanie w Krakowie 31.05 2016-05-25 15:05

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół nowego numeru kwartalnika "Konteksty".

31 maja, 17:00

BARaWINO, ul. Mostowa 1, Kraków

więcej

Spotkanie wokół numeru o Tadeuszu Kantorze i antropologii pamięci - 28 kwietnia 2016-04-26 13:48

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami numeru o Tadeuszu Kantorze i antropologii pamięci,

28 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1.

W spotkaniu udział wezmą m.in.: Natalia Zarzecka - dyrektor Cricoteki, Tadeusz Sobolewski, Małgorzata Dziewulska, Zbigniew Benedyktowicz - redaktor naczelny "Kontekstów", Dawid Mlekicki i autorzy numeru.

więcej

Zapraszamy na spotkanie konsultacyjne w sprawie audiobooków w Bibliotece Cyfrowej PIA 2016-03-10 13:20

W imieniu Polskiego Instytutu Antropologii serdecznie zapraszamy na spotkanie konsultacyjne w sprawie wyboru tekstów do publikacji w formie audiobooków w Bibliotece Cyfrowej PIA

11 marca 2016 o 17.00
w sali 108 IEiAK UW przy ul. Żurawiej 4 w Warszawie

więcej

Promocja „Kontekstów” poświęconych Tadeuszowi Kantorowi w Cricotece 2016-02-11 13:24

Zapraszamy na krakowską promocję numeru "Kontekstów" poświęconego Tadeuszowi Kantorowi

12 lutego 2016, godz. 17:00-18:30, w Cricotece przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 w Krakowie

więcej

Spotkanie "Sceny z życia religijnego Murafy" - 11 grudnia 2015-12-10 14:03

Zapraszamy na spotkanie "Sceny z życia religijnego Murafy", poświęcone badaniom etnograficznym prowadzonym w latach 2012-2014 na ukraińskim Podolu przez studentów IEiAK UW pod kierunkiem prof. Magdaleny Zowczak. Teksty powstałe w wyniku tych badań możecie Państwo znaleźć w nowym numerze "Kontekstów".

Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (piątek) o godz. 18.00 w Pracowni "Duży Pokój", ul. Warecka 4/6 wejście od ul. Kubusia Puchatka.

więcej

V Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2015-12-08 14:21

Muzeum Tatrzańskie, Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, Kwartalnik „Konteksty” i Wydawnictwo Czarne zapraszają na V Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne zatytułowane „Dziś prawdziwych […] już nie ma”.

11-13 grudnia 2015, Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego), Zakopane, ul. Jagiellońska 18b

 

 

więcej

Prezentacja numeru „Kontekstów” poświęconego Festiwalowi Kręgi Sztuki - Zakopane, 10.12.2015 2015-12-01 15:18

Zapraszamy na prezentację numeru „Kontekstów” poświęconego pięciu edycjom Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”.

Spotkanie, organizowane przez Instytut Sztuki PAN, Muzeum Tatrzańskie, Stowarzyszenie Liber Pro Arte oraz redakcję kwartalnika „Konteksty”, odbędzie się w czwartek 10 grudnia w Muzeum Tatrzańskim, w Galerii Władysława Hasiora, przy ul. Jagiellońskiej 18 w Zakopanem o godz.18.00.

więcej

Prezentacja nowego numeru "Kontekstów": Buczkowski, Bereza, Ukraina, 27.11.2015 2015-11-18 16:08

Instytut Sztuki PAN, redakcja "Kontekstów", Instytut Kultury Polskiej oraz Wydział Polonistyki UW

zapraszają na prezentację nowego numeru kwartalnika "Konteksty" (3/2015) poświęconego Leopoldowi Buczkowskiemu, Henrykowi Berezie i współczesnej Ukrainie.

Spotkanie odbędzie się 27 listopada (piątek) o godz. 17:00 w Instytucie Sztuki PAN, ul. Długa 26, Warszawa

więcej

Zaproszenie na prezentację numeru kwartalnika "Konteksty" poświęconego festiwalowi Kręgi Sztuki 2015-06-09 21:54

Serdecznie zapraszamy na prezentację numeru kwartalnika "Konteksty" poświęconego festiwalowi Kręgi Sztuki.

więcej

Nowy numer 1/2014 "Ekstremalnie" już wkrótce w księgarniach! 2014-07-25 09:39

Nr 1/2014 "Ekstremalnie. O doświadczeniach ekstermalnych i granicznych w kulturze" już wkrótce w księgarniach!

więcej

Spotkanie poświęcone nowemu numerowi „Kontekstów” - W.G. Sebald. Antropologia. Literatura. Fotografia 2014-04-04 09:33

Zapraszamy na spotkanie poświęcone nowemu numerowi kwartalnika „Konteksty” W.G. Sebald. Antropologia. Literatura. Fotografia

24 kwietnia o 18:00 w księgarnio-kawiarni Tarabuk (ul. Browarna 6)

więcej

Nowy numer specjalny! 2014-03-09 09:48

Nowy specjalny numer! Antologia angielska tekstów z Kontekstów. Już dostępny do pobrania w formacie PDF!

This scientific publication was financed by the Minister of Science and Higher Education in the frame of the “National Programme for the Development of the Humanities” [Narodowy Program Rozwoju Humanistyki] for 2012-2013.

więcej

Kontakt

Instytut Sztuki PAN
Redakcja kwartalnika Konteksty. Polska sztuka ludowa

ul. Długa 28,
00-950 Warszawa, skr. pocztowa 999

tel. (0-22) 50 48 243
tel. / fax. (0-22) 50 48 296

konteksty@ispan.pl
www.konteksty.pl

 

Czasopisma IS PAN

Facebook

Prenumerata

Zachęcamy do zakupu "Kontekstów" (także numerów archiwalnych) drogą internetową. Aby zamówić wybrany numer kwartalnika, należy skontaktować się z Działem Wydawniczym Instytutu Sztuki PAN, ul. Długa 28, 00-950 Warszawa, tel. 22 504 82 74, e-mail: wydawnictwo@ispan.pl.

Numery Kontekstów dostępne są również w formie elektronicznej w bibliotece Central and Eastern European Online Library (CEEOL).

 

Ważne linki

Archiwalne artykuły z "Kontekstów" dostępne są na stronie www.cyfrowaetnografia.pl

Aktualne numery (od 2005 r.) dostępne są w bibliotece Central and Eastern European Online Library (CEEOL).

więcej

© Kwartalnik Konteksty