Aktualności

Apel Serhija Żadana 2022-04-12 23:03

Przekazujemy apel Serhija Żadana, najwybitniejszego dziś ukraińskiego poety, który od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę przebywa w walczącym Charkowie, gdzie prowadzi – często z narażeniem życia – intensywne działania niosące pomoc mieszkańcom miasta i kieruje pracą licznej grupy wolontariuszy wspierających obronę Charkowa i Ukrainy, a tym samym całej Europy:

 

Zazwyczaj bardzo ostrożnie proszę was o pomoc, ponieważ jestem pewien, że większość z tych, którzy czytają tę stronę, w taki czy inny sposób przekazuje środki na coś. I nawet nie większość – wszyscy. Albo prawie wszyscy.

Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo i nie potrafię określić, co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Kupić powerbank dla żołnierza na linii frontu czy butelkę mleka dla babci, którą ten żołnierz chroni? Sami ustalcie priorytety, ja tylko powiem, że pracuję z różnymi grupami wolontariuszy, a otrzymane od was środki (bezpośrednio z rąk do rąk, przez Patreon czy na konta wolontariatu) wydaję na bardzo różne rzeczy. Wczoraj na przykład przekazałem 20 000 na samochód dla bojowników oraz 10 000 na żywność dla cywilów. Na jutro również mamy mnóstwo zamówień. Bardzo chcę, byście mnie usłyszeli. Większość tych zamówień i potrzeb pojawia się nie dlatego, że „państwo nic nie robi” – pojawiają się, bo państwo nigdy wcześniej nie stanęło przed takimi wyzwaniami i dlatego potrzebuje naszej pomocy. Jeśli państwo będzie uratowane – wszystko odzyskamy.

Krótko mówiąc, sami widzicie, czym się zajmujemy z moimi przyjaciółmi, komu pomagamy, kogo wspieramy, piszę [w postach na fb] o wszystkim, o czym można pisać. Jeśli macie możliwość i chcecie pomóc – pomagajcie. Jeśli macie inne pomysły, jak pomóc i wesprzeć – chwała Bogu.

Szczegółowego sprawozdania z fakturami nie będzie – wiele rzeczy kupujemy i znajdujemy, sprowadzamy i uzyskujemy bez faktur. Ale potem napiszę dla was powieść o wolontariuszach.

To mój nowo otwarty PayPal, tutaj można przesłać środki spoza Ukrainy: sirozhazhadan@gmail.com

Chciałbym jeszcze raz podkreślić: wszystkie środki otrzymane na te rachunki wykorzystuję na wolontariat – na wsparcie walczących o wolność Ukraińców.

 

 Serhij Żadan – jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie – jest wielkim europejskim pisarzem noblowskiej miary i jednocześnie nie ma w sobie nic z literata. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców. Wolna Ukraina w znacznej mierze mówi i myśli słowami Żadana, uważnie ich słucha. Dzisiaj poeta jest w swoim Charkowie i walczy, niesie pomoc, na bieżąco reaguje na dramatyczne wydarzenia, a jednocześnie kontynuuje działania społeczne, prowadzone przez niego od wielu lat – działania na rzecz wolnej Ukrainy, która jest ważną i konieczną częścią wolnej Europy.

Gdybyście Państwo uznali, że warto te działania poety wesprzeć finansowo, to można to zrobić poprzez PayPal (wystarczy w odpowiednim polu wpisać podany przez Żadana adres: sirozhazhadan@gmail.com – środki na pewno trafią na jego konto).

Jeśli ktoś z Państwa chciałby przekazać fundusze, a nie ma własnego konta PayPal, to może zrobić zwykły przelew bankowy na konto bankowe, które jest powiązane z założonym  – specjalnie w tym celu – kontem PayPal ( głównie z myślą o osobach, które nie używają PayPala i nie chcą takiego konta zakładać, a chciałyby wesprzeć działania prowadzone przez Serhija Żadana).

Dane do przelewu:

nazwa odbiorcy: PAYPAL PTE. LTD.

nazwa banku odbiorcy: Santander Bank Polska S.A.

numer rachunku odbiorcy: 23 1090 2851 0000 0001 3733 2879

tytuł przelewu: B1NHE76DV1VP2DE

 

* ważne, by przy zlecaniu przelewu wskazać jako właściciela konta (lub jako nazwę odbiorcy): PAYPAL PTE. LTD., a w tytule przelewu wpisać kod: B1NHE76DV1VP2DE – to właśnie ten kod wiąże przelew z konkretnym kontem PayPal. Wszystkie środki, które w ten sposób trafiają na powyższe konto PayPal, zostają przekierowane na konto Serhija Żadana.


Archiwum aktualności

Kontakt

Instytut Sztuki PAN
Redakcja kwartalnika Konteksty. Polska sztuka ludowa

ul. Długa 28,
00-950 Warszawa, skr. pocztowa 999

tel. (0-22) 50 48 243
tel. / fax. (0-22) 50 48 296

konteksty@ispan.pl
www.konteksty.pl

 

Czasopisma IS PAN

Facebook

Prenumerata

Zachęcamy do zakupu "Kontekstów" (także numerów archiwalnych) drogą internetową. Aby zamówić wybrany numer kwartalnika, należy skontaktować się z Działem Wydawniczym Instytutu Sztuki PAN, ul. Długa 28, 00-950 Warszawa, tel. 22 504 82 74, e-mail: wydawnictwo@ispan.pl.

Numery Kontekstów dostępne są również w formie elektronicznej w bibliotece Central and Eastern European Online Library (CEEOL).

 

Ważne linki

Archiwalne artykuły z "Kontekstów" dostępne są na stronie www.cyfrowaetnografia.pl

Aktualne numery (od 2005 r.) dostępne są w bibliotece Central and Eastern European Online Library (CEEOL).

więcej

© Kwartalnik Konteksty