Aktualności

Zapraszamy do lektury nowego numeru! 2025-02-17 09:57

W ostatnich dniach ukazał się nowy numer „Kontekstów”, w którym tematem przewodnim jest oglądany z wielu perspektyw badawczych problem komunikacji i paradoksy z nią związane. Jak pisze redaktor prowadzący tego zeszytu dr hab. Wojciech Michera: 'choć klasyczne teorie komunikacji zakładają, że brak łączności między „dwiema stronami” (w znaczeniu społecznym, psychologicznym, symbolicznym) jest „zakłóceniem” wymagającym stosownych środków zaradczych, w badaniach kulturowych ważniejsze wydaje się uchwycenie takiej sytuacji w jej źródłowym napięciu, nierozstrzygalnej niewspółmierności, jako właśnie komunikacyjnego paradoksu'. Ważnym wątkiem pozostaje tu także pocztówka – kulturowy fenomen symbolicznie i dosłownie uosabiający „dwie strony” komunikacji (recto/verso).

Zeszyt uzupełniają teksty poświęcone nowym spojrzeniom na twórczość Marii Jaremy, problematyce ikonografii protestu i polityczności obrazów, a także tragicznej śmierci Waltera Benjamina w Pirenejach w 1940 roku.

Numer jest już dostępny w salonach Empik oraz na Empik.com, a wiele spośród wydrukowanych w nim tekstów mogą Państwo przeczytać w wolnym dostępie na naszej stronie: https://czasopisma.ispan.pl/index.php/k/issue/view/254

Zapraszamy do lektury!


Archiwum aktualności

Kontakt

Instytut Sztuki PAN
Redakcja kwartalnika Konteksty. Polska sztuka ludowa

ul. Długa 28,
00-950 Warszawa, skr. pocztowa 999

tel. (0-22) 50 48 243
tel. / fax. (0-22) 50 48 296

konteksty@ispan.pl
www.konteksty.pl

www.czasopisma.ispan.pl

Facebook

© Projekt i wykonanie strony www

Prenumerata

Zachęcamy do zakupu "Kontekstów" (także numerów archiwalnych) drogą internetową. Aby zamówić wybrany numer kwartalnika, należy skontaktować się z Działem Wydawniczym Instytutu Sztuki PAN, ul. Długa 28, 00-950 Warszawa, tel. 22 504 82 74, e-mail: wydawnictwo@ispan.pl.

Część tekstów w wolnym dostępie można przeczytać na naszej stronie: Czasopisma IS PAN

Numery Kontekstów dostępne są również w formie elektronicznej w bibliotece Central and Eastern European Online Library (CEEOL).

© Kwartalnik Konteksty